טכנולוגיה ומדעי המחשב

ייצוב לוויין זעיר באמצעות מגנטים

זוכה במקום השני
תקציר

לוויין זעיר הוא לוויין בנפח של ליטר ובמשקל של 1 ק"ג. כאשר הלוויין משוחרר לחלל הוא מסתובב סביב עצמו, וכדי שיוכל לבצע את תפקידיו יש צורך במערכת בקרת ייצוב שתעצור את סיבובו.

בעבודה זו פותח אלגוריתם לייצוב לוויין זעיר המבוסס על בקרת ייצוב באמצעות מגנטים בעלי קוטביות משתנה. האלגוריתם מקבל כפרמטרים את המהירות הזוויתית של הלוויין, את כיוון השדה המגנטי של כדור הארץ ועוצמתו, ואת צירי המגנטים המוצבים על הלוויין. האלגוריתם מחשב בכל רגע נתון את מומנט הכוח האופטימלי הנדרש לעצירת הלוויין ומתוכו מחשב באיזה זרם וקוטביות יש להפעיל כל אחד מהמגנטים. לצורך המחשת פעולת האלגוריתם נכתב קוד שעושה סימולציה למשוואות הדינמיקה של תנועת הלוויין, בהתאם לכוחות המגנטיים האופטימליים שחושבו ע"י האלגוריתם. לקוד חוברה חבילת אנימציה שמציגה ויזואלית כיצד הלוויין מאט ולבסוף נעצר.

האלגוריתם שפותח מאפשר לייצב לוויינים בצורה יעילה וזולה. קוד הסימולציה שנכתב יכול לשמש לחקר שיטות בקרת ייצוב, ובדיקת השפעתם של גורמים שונים על תהליך הייצוב של הלוויין. הפרוייקט מאפשר בקרת ייצוב מיטבית, החיונית לתקשורת זולה עם כדור הארץ, צילום מדוייק של תמונות, וביצוע מדידות אסטרונומיות.

לפרוייקט הבא
שירה קליין
אולפנת צביה , מעלה אדומים
מורים מלווים

'גב' איילת אבן חן, גב' מירב יחזקאל, תוכנית 'אלפא'
מנחים
פרופ' בעז בן משה, אוניברסיטת אריאל
מנחים מטעם התחרות
מר ינון אושרת, מר מקס אייזנשטד
מוזיאון המדע על שם בלומפילד ירושלים, כל הזכויות שמורות, 2021
Site by STREETLIGHT