חה"כ יואב קיש

שר החינוך
"מדען צריך לעבוד מתוך סקרנות, ואם ישלו סקרנות להבנת תהליכים משמעותיים יש לו סיכוי גם לזכות בפרס נובל" (פרופ' עדה יונת, ביוכימאית, כלת פרס נובל) 

תלמידות ותלמידים יקרים,

השפעתם של תחומי המדע והטכנולוגיה השונים עלחיינו הינה משמעותית וגדולה ביותר. בזכות האנשים שמשקיעים את מיטב כוחם ומרצם במחקר מדעי העולם הולך ומשתכלל, הולך ומשתפר. רק בשנים האחרונות זכינו לכמה תגליות חשובות ביותר בעניין זה, וביניהן תחומי הבינה המלאכותית שמשנים את חיינו לבלתי היכר ודורשות מאתנו לחשוב אחרת ומחדש על דברים שעד כה היו ברורים מאליהם.

בתוך כך, תחרות 'מדענים ומפתחים צעירים בישראל'היא מגדלור של חכמה, חריצות, סקרנות והפגנת ידע. התחרות המנוהלת על ידי מוזיאון המדע ע"ש בלומפילד ירושלים בשיתוף ובתמיכת משרד החינוך חוגגת בימים אלה 26 שנים לפעילותה. 200 פרויקטים טכנולוגיים ועבודות גמר אשר בוצעו על ידי למעלה מ-300 בני נוער מכל רחבי הארץ ומגזריה הוגשו השנה לתחרות, ולדעתי אין ספק שמדובר בתעודת כבוד עבור הנוער הישראלי. כל השותפים ראויים לשבחים גדולים, ובמיוחד המצטיינים אשר הפרויקט או העבודה שהגישו הגיעו לשלב הגמר.

אין לי ספק שרבים מכם ימשיכו לפעול בתחומי המדע והטכנולוגיה, ויהיו חתומים על תגליות ופיתוחים שיחזקו את מדינת ישראל ואף ישפרו את חיי האנושות כולה. תמשיכו לעבוד קשה, להיות יצירתיים ולהשקיע, כי זו הדרך היחידה להצלחה אמיתית בכל תחומי החיים.

גב' דלית שטואבר

מנכ"לית משרד החינוך
"הדרך הטובה ביותר לחזות את העתיד, היא להמציא אותו"    
                                                                                         (אלן קיי) 

תלמידים, אנשי חינוך ומדענים יקרים, 
התפתחות המדע והטכנולוגיה מניעות מהפיכה שכמותה טרם ידעה האנושות. מהפיכה הטומנת בחובה הזדמנות יוצאת דופן לפתור אתגרים שעד כה היו בלתי פתירים, ובכך להביא לחברה אנושית משגשגת, בעלת שיוויון הזדמנויות והשומרת בקפידה על משאבי הטבע בכדור הארץ. כדי להבטיח את עתידה של מדינת ישראל ואת המשך צמיחתה, שוקדת מערכת החינוך על קידום החינוך המדעי והטכנולוגי ועל טיפוח הזיקה של הדור הצעיר לתחומים אלה.

"מדענים ומפתחים צעירים בישראל" הינו פרויקט חינוכי יוקרתי, הפועל כבר 25 שנים ומעודד מצוינות בנושאי מדע וטכנולוגיה בקרב בני נוער. במסגרת הפרויקט, מתנסים תלמידים מוכשרים וסקרנים: יהודים וערבים, בנות ובנים, בני המרכז ובני הפריפריה, בביצוע מחקר עצמאי ונושא פירות, ועושים את צעדיהם הראשונים בעולם הקסום של המדע.

בחוברת שלפניכם שלושים וארבעה פרויקטים ועבודות שהגיעו אל קו הגמר, המדגימות נאמנה את הפוטנציאל האדיר הטמון בדור הצעיר. דור אשר זכה לגדול באחת התקופות המרגשות ביותר של האנושות, ואנו נושאים אליכם עיניים בתקווה וציפייה שתשכילו לממש את יכולותיכם למען עתיד טוב יותר לכולנו, ובכלל זה אף לאזרחים רבים ברחבי העולם. אתם העתודה המדעית של מדינת ישראל.

אני מודה לאנשי מוזיאון המדע בירושלים על הובלת תחרות חשובה ולכל השותפים בהפיכת החזון למציאות: מנהלים, מורים, מנחים אקדמיים, שותפים מן המגזר העסקי  ובני המשפחות.
אני מאחלת הצלחה רבה למתמודדים בשלב הגמר ובתחרויות הבינלאומיות. 

מוהנא פארס

סמנכ"ל ומנהל מנהל חינוך טכנולוגי, משרד החינוך
משרד החינוך מעודד את תלמידיו להשתתף בתוכניות שונות המאפשרות לתלמידים ללמוד ולחקור נושאים מדעיים וטכנולוגיים.

תחרות מדענים ומפתחים צעירים הינה תחרות חשובה, המציגה את מיטב המחקרים והפרויקטים, המדעיים וההנדסיים, שנעשו על-ידי תלמידי תיכון מכל רחבי הארץ ומהווה פלטפורמה ייחודית לקידום הישגים וחידושים מדעיים וטכנולוגים של מיטב התלמידים בארץ.

התחרות מהווה שלב מקדים לתחרויות הבינלאומיות בהן משתתפים תלמידים המייצגים את מדינת ישראל. בשנים האחרונות, כחלק מחיזוק החינוך המדעי והטכנולוגי, נבחרה התכנית על ידי המינהל לחינוך טכנולוגי כתחרות המרכזית לקידום ושיפור הפרויקטים בחינוך הטכנולוגי, תוך מתן שיווין הזדמנויות לכלל התלמידים, כולל תלמידים מהפריפריה ומכלל המגזרים.

שלבי התכנית מייצרים קבוצת איכות בחינוך המדעי והטכנולוגי ע"י התנסות מעשית, כתיבת פרויקט חקר, מדעי הנדסי ופתרון בעיות טכנולוגיות מורכבות ברמה אקדמית, תוך טיפוח המצוינות ועידוד התלמידים לחשיבה יצירתית ויזמות בתחומי ההנדסה והטכנולוגיה. אציין כי השנה, לראשונה משתתפים בחלק הטכנולוגי של התחרות, תלמידי תכנית מב"ט, מצוינות בחינוך הטכנולוגי.

אנו רואים בתכנית כלי לעידוד התלמידים לבחירת מקצועות מדעיים וטכנולוגיים בהמשך דרכם בלימודים אקדמיים ובקריירה ולהעלאת קרנם של הנושאים הללו בעיני מורים, הורים ותלמידים כאחד.

אני מברך את כל המתמודדים בתחרות יישר כוח ובהצלחה. כמו כן ברצוני לברך את המארגנים במוזיאון המדע ע"ש בלומפילד ירושלים, השותפים והתומכים על קידום התחרות.

בהצלחה.

פרופ׳ דוד הראל

נשיא אקדמיה הלאומית הישראלית למדעים
האקדמיה הלאומית הישראלית למדעים מברכת את התלמידות והתלמידים שהשקיעו ממיטב זמנם, ידיעותיהם וכישרונם בתחרות "מדעני ם ומפתחים צעירים בישראל", בהובלת מוזיאון המדע ע " ש בלומפילד בירושלים. משמח במיוחד שהצעירות והצעירים הנפלאים האלה מגיעים מ כל קצוות הארץ.

גם השנה אנו גאים להיות שותפים לתחרות, ובעיקר שמחים על הפסיפס הרב-תחומי שניתן לראות מסקירה קצרה של הפרויקטים בשלב הגמר: עבודות חקר רבות בתחומי מדעי הטבע, לצד עבודות בתחומי מדעי החברה ומדעי הרוח, וכמובן עבודות במתמטיקה, בטכנולוגיה ובמדעי המחשב. חברות וחברי האקדמיה שלנו נחלקים בין שתי חטיבות: מדעי הטבע (כולל המדעים המדויקים) ומדעי הרוח (כולל מדעי החברה). קשת העבודות המרשימה בתחרות נפרשת בהתאמה בין תחומים אלה. עובדה זו מעוררת בנו התפעלות עמוקה ואף תקווה ואמונה שעתידם של כלל תחומי המדע בישראל מצוי בידיים נאמנות.

דווקא בתקופה שבה נתון המדע למתקפות שונות ומתמודד עם מהלכים ממשלתיים העלולים לפגוע במדע ובטכנולוגיה הישראליים, בחינוך ובתרבות וכחופש המחשבה, תצוגת תכלית מדעית צעירה ומרעננת כגון זו שמעניק ההתחרות היא בבחינת זריקת מרץ חיונית ומשמעותית למעמד המדע בשיח הציבורי בישראל ותרומה בל-תשוער להכרה בחשיבותו. אתן ואתם, המדעניות והמדענים שיצעידו את המחקר הישראלי קדימה בכל התחומים, מוכיחים בעצם בחירתכם להשתתף בתחרות, למרות עומס הלימודים הקיים עליכם, עד כמה עשייה מדעית ומחקרית היא קריטית לפרט ולחברה.

אנו באקדמיה הלאומית הישראלית למדעים מקווים שהתשוקה של כולכם למחקר ולתגליות חדשות ומסעירות, בכל תחומי הידע, ילכו ויתעצמו בשנים הקרובות, ויניבו למדע בישראל פירות עסיסיים, מרתקים ומעוררי השראה לפחות כמו הפרויקטים הנפלאים שהצגתם בתחרות הנוכחית. אנו גם מקווים שמקבלי ההחלטות במדינה יהיה ערים ורגישים לחשיבות העצומה של מחקר וידע, ויפעלו נמרצות לחזקם.

איחולי ההצלחה שלנו אליכם נמסרים בכל פה ותוך אמון ביכולות המרשימות שהפגנתם בתחרות ובאלה שאנו סבורים שעוד תגלו בעצמכם בעתיד לבוא.

התודה והברכה שלוחות גם למארגנות ומארגני התחרות המסורים, אשר דבקים בשליחותם החשובה לקיים את התחרות בזמנה ולספק הזדמנות הוגנת ושוויונית לבני נוער מכל הרקעים לצאת למסעות מחקריים סוחפים ולהגיש את תוצריהם לעיון הציבור הרחב.

פרופ' חנוך גוטפרוינד 

יו״ר חבר השופטים
כיושב ראש חבר השופטים של ״תחרות מדענים ומפתחים צעירים״ בישראל מזומנת לי כל שנה חוויה מיוחדת במינה. המפגש עםהמתחרים מרחבי הארץ, אשר מתכנסים ביום התחרות במוזיאון המדע על שם בלומפילד הואסיומו של תהליך אשר נמשך חודשים אחדים.

ביום הזה תהיה לנו חוויה לשוחח עם הצעירים והצעירות שיש להם הדמיון והסקרנות, הכישרון והיכולת, הנכונות וההתמדה הדרושים להשלים עבודה שיש בה עניין, מקוריות וחדשנות מיוחדים במינם. ביום התחרות מוטלת על עמיתי בחבר השופטים, כולם חוקרים בולטים מאוניברסיטאות שונות ועובדי חברת אינטל, ועלי, משימה קשה. בחירת העבודות הראויות לפרס או לציון מיוחד אינה פשוטה. אנחנו מתלבטים לא מעט בתהליך הזה ועושים את עבודתנו בנאמנות ובהרגשת אחריות.

בחוברת התקצירים שלפנינו מגוון עשיר שלנושאים מתחומי המדע השונים והטכנולוגיה המייצגים הרבה כישרון ועבודה מאומצת. אחדותמן העבודות תזכינה בפרס או בציון מיוחד, אבל בלי קשר למה שיקרה ביום התחרות, כל מישנכלל בחוברת הזאת יכול לראות את עצמו כמי שזכה. על כך אני מברך את כולכם ומקווה שתראו בזה ציון דרך בדרכם בעתיד.

פרופ' גדי גלזר

הרכז האקדמי של התחרות וחבר צוות השופטים
מזה מספר שנים יש לי את הזכות לרכז את התחרות היוקרתית "מדענים ומפתחים צעירים בישראל" הנערכת במוזיאון המדע  בירושלים.

העבודות מוגשות לתחרות מכל רחבי הארץ עוברות בחינה ומיון בעזרת מתנדבי אינטל, דוקטורנטים של האוניברסיטה העברית וכמובן הצוות המסור של מוזיאון המדע. בהמשך, זוכים הנבחרים, להנחיה צמודה באמצעות סדנאות ואינטראקציה אישית במטרה לשפר את העבודות ואת מיומנויות ההצגה שלהם בפני שופטי התחרות.

אנו מגלים כישרונות יצירתיים והתמדה של נערים ונערות צעירים וסקרנים שזוכים במהלך התחרות לחוויה אינטלקטואלית וחברתית נהדרת. 

לאחר מספר חודשי עבודה, ביום התחרות, מוצגות 53 עבודות מצטיינות בפני חבר השופטים המורכב ממיטב המומחים ממוסדות המדע השונים בארץ, בראשותו של פרופ' גוטפרוינד. 

בכל שנה אנו שבים ומתרגשים מאיכות העבודות של הצעירים המבטיחים שמגיעים לתחרות, וכולנו מלאי הערכה ותקווה שיעשו חיל גם בתחרויות בינלאומיות אליהן הם נשלחים, בהצלחה רבה עד היום.

תקוותנו כי תחרות זו, בין שאר פעילויות מוזיאון המדע, יעודדו עבודה מדעית עצמאית ויצירתית של בני נוער ברוח הערכים של משרד החינוך.
מוזיאון המדע על שם בלומפילד ירושלים, כל הזכויות שמורות, 2021
Site by STREETLIGHT